KKK
Kuidas mett säilitada?
Kvaliteetne mesi säilib heades hoiutingimustes aastaid. Igapäevaselt tarvitatavat mett võib hoida köögilaual või -kapil. Pikemalt säilitatavat mett võiks hoida aga kuivas, jahedas (temperatuur ei ületa 25 °C) ja pimedas kohas. Mett tuleks kaitsta otsese päikesevalguse eest, et mees leiduvad kasulikud ensüümid ei häviks. Mett tuleks säilitada kinnises klaas- või plastpurgis. Kuna mesi imab endasse niiskust ja teisi maitseid, siis ei soovitata mett hoida külmkapis.
Miks mesi kihistub?
Kihistumine tekib, kui mett on ebaõigesti käsitletud, kas hoitud liiga soojas või liiga kaua sulatatud. Samas ei tähenda kihistumine veel mee madalat kvaliteeti. Kihistumine võib tekkida ka erinevate mee liikide olemasolust või erinevate mete kokkusegamisel. See võib tekkida ka sellest, et erinevates meekärgedes on mesilased talletanud erinevatelt taimedelt korjatud nektari või on vurritamisel sattunud kokku erineva meega kärjed.
Miks mõni mesi on vedel ja mõni tahke?
Kärgedest vurritades on mesi alati vedel. Kuumtöötlemata ja pastöriseerimata „elus“ mesi muudab oma olekut vastavalt temperatuurile. Jahedas mesi kristalliseerub kõvaks, toatemperatuuril pehmeneb ning 40 kraadi juures sulab. Mida rohkem glükoosi mesi sisaldab, seda kiiremini see kristalliseerub. Mee kristalliseerumise kiirus oleneb ka sellest, millistelt meetaimedelt on nektar korjatud. Kiiremini kristalliseeruvad rapsi- ja võilillemesi. Kanarbikumesi on venivam ja kleepuvam. Kui mesi püsib püsivalt vedel, siis selle põhjuseks võib olla peenfiltreerimine (meest on eemaldatud õietolm ja kristalliosakesed) või kuumutamine. Nii mee kuumutamisel kui ka filtreerimisel kaotab mesi oma kasulikud omadused ja järele jääb vaid suhkrute lahus.
Miks läheb mesi käärima?
Käärima võib minna valmimata mesi, mille vee sisaldus on üle 20%. Valmimata mees vajuvad raskemad koostisosad anuma põhja ning pinnale jääv vedelam osa läheb käärima. Kui mesi on valmis, siis kaanetavad mesilased meeKannud õhukese vahakihiga kinni. Kärg, mis on täis küpset mett, on alati kaetud vahakaanetisega.
Mis on mee härmatis?
Kui kristalliseerunud mee peal on õhuke valge kiht ning jäälillede taoline muster purgi seintel ehk härmatis, on tegu väga kvaliteetse meega. Madala niiskustaseme tõttu kristalliseerub osa glükoosi eraldi välja ning moodustab purgiseintele keerukaid mustreid.
Kuidas tehakse pehmet/kreemjat mett?
Kreemjas mesi saadakse vedela mee aeglasel segamisel, mille käigus tekkivad meekristallid lõhutakse peeneks. Protsessi kiirendamiseks võib lisada veidi peenekristallilist mett nn juuretist, mis soodustab väikeste kristallide teket. Mee kreemistamise tulemusena saadakse suus sulav võidemesi, mida on mugav kasutada, sest see ei tilgu ja ei lähe tahkeks. Kreemjas mees on säilinud kõik mee tervistavad omadused.
Miks ei soovitata alla 1-aastastele lastele mett anda?
Mett ei soovitata anda alla ühe aasta vanustele lastele, sest mesi võib imikule osutuda tugevaks allergeeniks ja võib põhjustada rasket haigust botulismi. Botulism on mürgistus, mida põhjustab bakter Clostridium botulinum. Juba minimaalne kogus ehk mõni nanogramm toksiini põhjustab tugeva mürgistuse. Kuna alla üheaastaste laste soolte mikrofloora pole veel välja arenenud, seedemahlad ei ole nii happelised, siis on see bakteri arenguks sobiv keskkond, põhjustades nn imiku botulismi. Üle aasta vanustel lastel ja täiskasvanutel seda ohtu pole.